Nawigacja

Aktualności Organic Village

Zdrowe przekąski do szkoły

 

Żeby nie tylko było zdrowe, ale żeby jeszcze smakowało. I każdego dnia coś innego, żeby się nie znudziło. Ale największym wyzwaniem jest chyba to, jak to ułożyć w lunch boxie, żeby przetrwało podrzucanie w drodze do szkoły i dotarło do niej w całości, a nie jako papka.
Oczywiście najprościej byłoby dać chipsy i batona. Ale tego nie zrobi żadna kochająca matka. Chyba że te chipsy będą warzywne a batoniki owsiane…


Chipsy z jarmużu
Zielone liście to bogate źródło witaminy A i C, a także wapnia i antyoksydantów. Umyty jarmuż pokrój na mniejsze kawałki, skrop oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, posyp przyprawami… i do piekarnika. Po 20 minutach masz gotową przekąskę pełną witamin.


Chipsy z jabłek
Nic prostszego! Pokrojone w plasterki jabłka posyp cynamonem i włóż do piekarnika, aby się wysuszyły. Niebo w gębie!


Frytki z batatów / marchewki
Domowe frytki ze słodkie ziemniaków (batatów), nie tylko nie będą źródłem tłuszczu i pustych kalorii (jak w przypadku tradycyjnych frytek) ale również dostarczą organizmowi mnóstwo witaminy A i C. Pokrojone w słupki bataty wystarczy skropić oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, posypać przyprawami i wstawić do piekarnika na pół godziny. Zamiast batatów możesz użyć marchewki.


Frytki z cukinii
Umytą i pokrojoną w słupki cukinię maczaj w jajku i panieruj w mieszance parmezanu z otrębami owsianymi. Tak przygotowanych frytek nie smaż jednak na patelni tylko upiecz w piekarniku!


Batoniki owsiane polecam domowej produkcji (kupne fit-batony mają więcej syropu glukozowo-fruktozowego niż wartościowego owsa) albo Raw Bite z naszego sklepu.

Kanapeczka
Kanapki - jeśli dobrze je skomponujemy - to najszybszy, najtańszy i najprostszy sposób na pełnowartościowe drugie śniadanie dla malucha. Do ich przyrządzenia najlepiej używać chleba razowego lub żytniego z szynką z indyka lub z kurczaka oraz warzyw (pomidora, ogórka, sałaty czy kiełków).


Serowa przekąska
Mogą to być małe kuleczki mozzarelli, niewielkie kosteczki sera feta (świetnie się komponują z pomidorkami koktajlowymi) albo innego, a także serowe makaroniki czy pałeczki.


Mięsna przekąska (lub cieciorkowa dla wegetarian)
Tutaj najlepiej sprawdzają się pokrojone w małe pałeczki kabanosy ale mogą też być małe paróweczki. Również ciekawym rozwiązaniem są bardzo niewielkie kotleciki (takie dosłownie na dwa gryzy), pełne wartościowego białka, węglowodanów złożonych, witamin i minerałów. Dzieci lubią też bardzo kuleczki z kurczaka w cieście kokosowym. Jeśli nie jadacie mięsa i stosujecie również dietę wegetariańską dla dzieci zamiennikiem takich mięsnych przekąsek mogą to być falafele z ciecierzycy lub bobu.


Placuszki
Nie ma większego znaczenia czy będą to placuszki z jabłkami, ziemniaczane czy z cukinii. Ale im mniejsze, tym lepiej. Idealnie by było, gdyby były smażone bez tłuszczu. Opcjonalnie możesz użyć zdrowszego od innych olejów – oleju kokosowego.


Owoce
Są zdrowe ale dość kłopotliwe dla malucha. Albo trudno je obrać (np. pomarańcza), albo szybko się psują po umyciu (np. maliny czy truskawka), albo są zbyt soczyste i cieknące (np. brzoskwinia czy gruszka) albo mają pestki i pesteczki (np. czereśnie)… zawsze coś! Które z nich zatem wybrać? Mogą być jabłka. Te jednak pobudzają apetyt. Albo banany (chyba najmniej nieznośne, a w dodatku dodają energii i nie zalegają w żołądku), borówki amerykańskie, śliwki węgierki (przekrojone na pół i z wyjętą pestką) oraz winogrona (przekrojone na pół, gdyż w całości często są przyczyną udławień u dzieci).


Zamiast świeżych owoców możesz do lunch boxu dorzucić kilka rodzynek lub suszone morele, daktyle albo śliwki. Pamiętaj jednak by je wcześniej umyć i sparzyć gorącą wodą.


Warzywa
Przykładowo: kilka pomidorków koktajlowych, oliwki czy rzodkiewki. Albo pokrojona w słupki marchewka. Coś do pochrupania.


Coś do picia
Najlepiej wodę niegazowaną. Tyle, że mało które dziecko taką lubi. A soki dostępne w sklepach raczej niewiele mają wspólnego z sokami owocowymi. Lepszym rozwiązaniem będzie kompot jabłkowy, ziołowa herbatka czy shake owocowy (najlepiej z dodatkiem nasion chia ).
Nasiona chia zawierają sześć razy więcej wapnia niż mleko. Dlatego warto włączyć je do diety dziecka. Zalecana dzienna porcja nasion chia dla dziecka wynosi jedną łyżkę.


Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village