Mech irlandzki. Młoda bez silikonu, szczupła bez głodówek?

Mech irlandzki. Młoda bez silikonu, szczupła bez głodówek?

Mech irlandzki - inaczej zwany chrząstnicą kędzierzawą - to rodzaj glonu z gromady krasnorostów. Występuje w północnej części Oceanu Atlantyckiego, od Norwegii, poprzez okolice Bretanii, aż do Gibraltaru, i na tych samych wysokościach przy brzegach amerykańskich.
Był używany na królewskim dworze w Anglii, jako środek stosowany w stanach zapalnych dróg oddechowych, biegunce oraz stanach zapalnych nerek i pęcherza.


Odchudzający glon
Mech irlandzki działa ochronnie na błony śluzowe wyściełające ściany układu pokarmowego. Wykazuje właściwości delikatnie przeczyszczające i ułatwia wypróżnianie zalegających treści jelitowych. Dodawany do posiłków zwiększa objętość pokarmu i szybko zaspokaja łaknienie, na długo pozostawiając uczucie sytości (często dodawany do preparatów odchudzających). Bogaty w polisacharydy polimerowe – karageniny oraz sole jodu i bromu. Leczy choroby układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy). Preparaty z mchu irlandzkiego wzmacniają, odżywiają i regenerują organizm. Mech działa również wykrztuśnie, pomaga w przewlekłym kaszlu.


Wegetariańska żelatyna
Przemysł spożywczy wykorzystuje mech irlandzki do klarowania miodu, wina oraz piwa. Jednak już w medycynie XIX-wiecznej był on używany jako podstawa wszystkich receptur i jeden z głównych produktów w kuchniach ludów Północy. Uratował ludność Brytanii przed głodem podczas całkowitego nieurodzaju ziemniaka.
Uzyskiwane z plechy substancje o konsystencji galarety czy śluzu są jadalne. Przyrządza się z nich wiele wyśmienitych potraw. Nieprzyjemny, charakterystyczny dla glonów zapach zanika podczas gotowania. Z mchu irlandzkiego pozyskiwany jest także żelujący karagen (roślinna alternatywa dla żelatyny), który świetnie sprawdza się jako dodatek do sosów, niskosłodzonych dżemów i deserów. Wysuszony mech należy zalać wodą, by ponownie napęczniał i nabrał śluzowatej konsystencji.


Naturalny silikon
Mech irlandzki jest także wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów i balsamów do ciała. Ma działanie przede wszystkim nawilżające (przyciąga i magazynuje wodę), a także zmiękczające i oczyszczające. Znakomicie regeneruje skórę, odmładza i wygładza, ujędrnia i napina. Aktywizuje mikrokrążenie, energetyzuje i poprawia metabolizm komórkowy. Bogaty w witaminy B6, B2, B5 i C, które chronią skórę przed wysuszeniem i podrażnieniami. Szczególnie polecany do pielęgnacji cery suchej i zniszczonej. Stosowany jest również do okładów wyszczuplających.
Mech irlandzki doskonale sprawdza się również jako mgiełka do włosów. Łącząc się z białkami skóry i włosów, tworzy ochronny film.

Mech irlandzki w naszym sklepie >>>

Marta Marakchi