Camu camu. Superjagoda z Amazonii

Camu camu. Superjagoda z Amazonii

Myrciaria dubia, nazywana też camu camu lub cacari, to krzew pochodzący z amazońskich lasów Brazylii i Peru. Należy do tak zwanej super żywności i regularnie zażywana korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jej czerwonawe owoce (zbyt kwaśne by jeść je na surowo) to najbogatsze, naturalne źródło witaminy C (minimum 2500 mg naturalnej witaminy C w 100 g camu camu, podczas gdy w takiej samej ilości cytryny jest nie więcej niż 80 mg). Ustępują jedynie australijskim owocom Kakadu.


Nie do zastąpienia przy zapobieganiu i leczeniu grypy oraz przeziębienia. Połączenie witaminy C, flawonoidów i kwasu elagowego czyni z camu camu bombę antyoksydacyjną, która redukuje zmarszczki praz chroni przed infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworami, łagodzi dolegliwości alergiczne i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksycznych metali ciężkich. To również dodatkowy zastrzyk witamin z grupy B, aminokwasów (seryna, wilna, leucyna), wapnia, potasu, żelaza i fosforu. Jagody camu camu mogą być spożywane przez diabetyków i osoby dbające o linię.


Camu camu jest bardzo cenione. I niestety jego cena jest również wysoka. Dostępne pod postacią kapsułek lub proszku, który można dodawać do potraw lub pić zmieszany z wodą. W Ameryce Południowej wykorzystuje się je do deserów i słodkich napojów (soków, mleka, koktajli oraz smoothies). Mogą być stosowane jako dodatek do lodów, sorbetów, ciast, słodkich sosów, deserów, owsianki czy jogurtu naturalnego ze świeżymi owocami. Zaleca się, by dziennie nie spożywać więcej niż jedną płaską łyżeczkę sproszkowanych jagód. Inaczej grożą nam dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.


Potencjał amazońskiej super jagody docenili również producenci branży kosmetycznej. Camu camu wzbogaca skład wielu kremów nawilżających i tonizujących, zestawy do pielęgnacji ciała czy też maseczki.


Marta Marakchi