Jak pozbyć się z domu sierści i zapachu zwierząt?

Jak pozbyć się z domu sierści i zapachu zwierząt?

Kiedy przychodzi wiosna zwierzaki zaczynają linieć, a ich sierść jest dosłownie wszędzie. Wyścieła dywany i fotele, obłazi ubrania, osiada na meblach… Jak się jej pozbyć i zneutralizować zapach futra?

Odkurzacz nie do końca sobie radzi z problemem, gdyż zbiera tylko dłuższe włosy. Krótsze nadal tkwią mocno wbite w tkaninę. Dlatego warto na godzinę przed odkurzaniem posypać dywan sodą, aby rozluźnić nieco włókna. Soda poradzi sobie także z niemiłym zapachem. A jeszcze lepiej zrobi to mieszanka sody, boraksu i mąki kukurydzianej (w proporcjach 1:1:1). Wetrzyj pastę w dywan i pozostaw na kilka godzin, a potem odkurz. Najdrobniejsze włoski zbierzesz przeciągając po dywanie pumeksem.

Obicia foteli i kanap wyczyścisz przeciągając po nich gumową rękawicą zwilżoną wodą lub wilgotną gąbką. Możesz też posłużyć się szeroką taśmą klejącą, którą należy przyklejać i szybko odrywać.

Warto też przygotować specjalny preparat, dzięki któremu sierść będzie łatwiej zebrać, ale także w przyszłości nie będzie się wbijać w materiał (właściwości antystatyczne). Preparat usunie też nieprzyjemny zapach. 3 części wody i jedna część płynu do płukania. Wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj obicia i tapicerkę, pozostaw na 2-3 godziny i odkurz.

Do czyszczenia mebli używaj gąbki zwilżonej wodą z gliceryną w proporcjach 10:1, albo ściereczki spryskanej lakierem do włosów. To je ładnie nabłyszczy, a na przyszłość włosy nie będą tak osiadać. Albo użyj specjalnego preparatu antystatycznego, który zneutralizuje też zapach. Do pojemnika z atomizerem wlej szklankę wody, dodaj 1/4 szklanki octu, 2 łyżki oleju i 15 kropel olejku eterycznego. Wstrząśnij, spryskaj meble i przetrzyj suchą ściereczką.

Do prania dodawaj 1/3 szklanki octu spirytusowego. To zmiękczy tkaniny i sprawi, że włosy odczepią się od ubrań. Aby dodatkowo pozbyć się zwierzęcego zapachu, do komory z proszkiem do prania możesz dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego.

Legowisko psa raz w tygodniu zasyp sodą, a po kilku godzinach odkurz. Raz w miesiącu wypierz je w szamponie antybakteryjnym dla zwierząt.

Kiedy pies nasika na dywan, nie wycieraj szmatą bo tylko wciśniesz mocz głębiej. Jak najszybciej zasyp plamę solą. Mokrą sól usuwaj i zasypuj plamę ciągle nową, tak by była sucha. Teraz już możesz wetrzeć ją trochę w dywan i pozostaw na noc. Rano odkurz i po plamie nie powinno być śladu. Co jednak jeśli ślad pozostał? Przystępujemy do planu B.

Zwykle wystarczy wytrzeć szmatką zamoczoną w zimnej wodzie. Ale nie zawsze to się sprawdza. Jeśli nieszczęśliwie jesteś posiadaczką bardzo jasnego dywanu, a plama wręcz kłuje w oczy, potrzebna ci będzie rozjaśniająca mikstura do zadań specjalnych.

Przygotuj sobie pół szklanki wody utlenionej, 2 łyżeczki sody i 3 krople płynu do mycia naczyń. Wylej odrobinę mikstury na dywan i trzyj gąbeczką. Wytrzyj zmoczoną ściereczką, co chwilę płucząc ją w czystej wodzie.

Na starsze plamy możesz zastosować domowy wywabiacz plam, który przygotujesz sama, rozpuszczając w szklance wody 25 ml amoniaku i 25 ml mydła w płynie. Albo polej plamę octem i zasyp grubą warstwą sody. Pozostaw na noc, a rano odkurz. Soda powinna przez ten czas zżółknąć. Jeśli zachodzi potrzeba powtórz zabieg jeszcze raz.