Walczymy z owadami w domu i szkodnikami w ogrodzie. Bez chemii!

Walczymy z owadami w domu i szkodnikami w ogrodzie. Bez chemii!

Jak pozbyć się nieproszonych gości z domu i z ogrodu bez stosowania toksycznych środków chemicznych, oferowanych nam przez sklepy? To prostsze niż myślisz. I o niebo tańsze!

Kiedy twój dom znowu zaatakują mrówki lub muszki, nie biegnij od razu do sklepu po środki owadobójcze. Nasza planeta ci za to podziękuje…

Płyn odstraszający pająki

Do butelki z atomizerem wlej litr wody, dodaj 4-5 łyżek kwasku cytrynowego i wstrząśnij. Spryskaj płynem miejsca, w których często są pajęczyny oraz te, przez które pająki dostają się do mieszkania (parapety, próg drzwi wejściowych, framugi, kratki wentylacyjne itp).

Domowe sposoby na muchy

Muchy omijają szerokim łukiem niektóre rośliny np. paprocie, lawendę, geranium, mirt, świeży czosnek, miętę, tymianek, bazylię, paprykę czy liście orzecha włoskiego. Dlatego warto mieć je na parapecie w kuchni. Do wody, którą zmywasz podłogę w kuchni warto dodać kilka kropel olejku lawendowego. Muchy go nie znoszą. Możesz nim też skropić firanki.

Jeśli to wszystko zawiedzie, możesz przygotować domową pułapkę na muchy. Obetnij szyjkę plastikowej butelki i włóż ją jak lejek do dolnej części butelki. Nalej 3/4 szklanki wody, łyżkę mydła w płynie i 3 łyżki octu. Postaw w miejscu, gdzie fruwa najwięcej much.

Mielony cynamon odstraszy mrówki

Przy pomocy cynamonu wypłoszysz mrówki nie tylko z domu, ale również z ogrodu. Wystarczy że co tydzień rozsypiesz łyżeczkę tej przyprawy w tych miejscach w domu, gdzie widziałeś mrówki lub wejścia do ich gniazd. Cynamon nie musi być świeży. Równie dobrze z mrówkami spisze się zwietrzały i stary. Możesz dodatkowo wzmocnić jego działanie dodając proszek do pieczenia lub sodę (w proporcjach 1:1).

Cebulowy sposób na korniki

Miejsca zaatakowane przez korniki (poznasz je po jasnym, sypiącym się pyle) przecieraj codziennie przez 2 tygodnie przekrojoną cebulą. Tydzień przerwy i znowu… Aż korniki się wyniosą. Możesz też użyć wyciśniętego soku z cebuli.

Domowy odstraszacz kleszczy

Dodaj 25 kropelek olejku z trawy cytrynowej (cytronellowego) do pół szklanki oliwy. Wymieszaj i przelej do buteleczki z atomizerem. Przed każdym wyjściem na łąkę czy do lasu spryskuj preparatem ręce, nogi i głowę… a najlepiej wszystko.

Ogrodowy odstraszacz kleszczy

Kleszcze nie lubią zapachu cebuli, dlatego łuski cebuli osusz w piekarniku (temp. 50 st.) i zmiel w młynku do kawy. Proszkiem opylaj co 5 dni rośliny w ogrodzie. Najlepiej po deszczu.

Możesz też dużą ilość łusek cebuli zalać 2 litrami zimnej wody i odstawić na 12 godzin. Otrzymanym płynem spryskuj rośliny, jak podane wyżej.

Szare mydło na mszyce i gąsienice

Szare mydło (potasowe) to jeden z najskuteczniejszych środków ochrony roślin. Używaj jednak tylko szarego mydła, gdyż mydła toaletowe zawierają różne dodatki, które mogą zaszkodzić roślinom.

Mydło zetrzyj na tarce i rozpuść w proporcji 50 g (pół kostki) na 2,5 litra zimnej wody. Przelej do butelki z atomizerem i spryskuj miejsca zaatakowane przez mszyce raz w tygodniu (najlepiej po deszczu). Jeśli do szklanki roztworu dodasz sprasowane 2 ząbki czosnku to dodatkowo uzyskasz preparat zwalczający gąsienice. Stosuj go tak samo jak na mszyce. Jeśli twój ogród zaatakowały tarczniki i miseczniki to do szklanki roztworu dodaj kieliszek spirytusu (30 ml) i postępuj jak wyżej.

Herbaciane fusy odstraszą insekty

Fusy z herbaty to sprawdzony, naturalny sposób, by zagrażające roślinom szkodniki utrzymać na bezpieczną odległość. Odstrasza je herbaciany zapach.