Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców?

Jak pozbyć się pestycydów z warzyw i owoców?

Warzywa i owoce z upraw nieekologicznych są nośnikami pestycydów i środków chemicznych, które zwykle nie rozpuszczają się w wodzie, więc zwykłe opłukanie na niewiele się zdaje, a na dodatek dodatkowo przyspiesza namnażanie się mikroorganizmów, które roznoszą się z wodą. Dlatego, aby pozbyć się pestycydów i środków chemicznych z naszej żywności, musimy wykazać się sprytem.

W ekologicznych sklepach sprzedawane są specjalne płyny do oczyszczania warzyw i owoców (500 zl za około 15-30 zł). W ich skład wchodzi woda, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy i ekstrakt z liści aloesu. Ale możemy podobny płyn przygotować sami w domu.

Zanim pomarańcze, grejpfruty i cytryny trafią na nasze stoły, muszą one przebyć długą drogę. Aby nie gniły i nie psuły się w transporcie są obficie spryskiwane pestycydami. Dlatego przed ich spożyciem, zanurz owoce na 5 minut w oczyszczającej kąpieli (2 łyżeczki sody na litr wody), a potem opłucz.

Nowalijki lubimy za ich smak. Ale warto wiedzieć, że zawierają one mniej witamin i minerałów niż późniejsze warzywa, a więcej szkodliwych substancji jak np azot, który działa rakotwórczo.

Gdzie jest najwięcej szkodliwych substancji? W rzodkiewce, kalarepie, szczypiorze, natce, botwince i koprze.

Gdzie jest najmniej szkodliwych substancji? W pomidorach, ziemniakach i marchewce.

Jak zredukować ilość pestycydów w nowalijkach?

1. Obieraj warzywa ze skórki, gdyż najwięcej szkodliwych związków kryje się właśnie tuż pod nią.

2. Nie przechowuj nowalijek w plastiku, ani w foliowych torebkach. To zwiększa natężenie związków azotu.

3. Myj dokładnie sałatę a pozbędziesz się nawet 30 proc. szkodliwych substancji.

4. Inne warzywa namaczaj przez 10 minut w roztworze solnym (łyżka na szklankę), a następnie przez 3 minuty w wodzie z sodą (łyżeczka na szklankę). Na koniec opłucz wodą.

Możesz również zainwestować w kupno urządzenia do ozonowania warzyw i owoców. Ozon jest w pełni ekologiczny, zabezpiecza produkty żywnościowe przed bakteriami, usuwa środki ochrony roślin, fungicydy i pestycydy z powierzchni warzyw i owoców i przedłuża trwałość. Urządzenie to można stosować także do oczyszczania mięsa z hormonów i antybiotyków.