Nawigacja

Aktualności Organic Village

ROŚLINNA ALTERNATYWA

 

Skąd się bierze mleko w lodówce? Ze sklepu. To proste! A skąd się wzięło w sklepie? Hmmm…to już nie jest takie oczywiste. Zanim sięgniemy po mleko, które dodamy do porannej kawy czy musli, tak naprawdę nie mamy pojęcia jakim procesom zostało ono poddane. Nawet opakowania z napisem „ŚWIEŻE” czy „PROSTO OD KROWY” nie dają nam gwarancji, czy ten bielutki płyn to jeszcze czyste mleko bez żadnych dodatków czy może już bardzo przetworzony wyrób „mlekopodobny”?

Nabiał stanowi lwią część naszej diety. To niepodważalny fakt. Przemysł mleczarski nieprzerwanie rośnie w potęgę, a my od najmłodszych lat uczeni jesteśmy żeby pić mleko – samo, z dodatkiem kakao, z kaszą manną lub chrupiącymi płatkami. Okazuje się, że z powodu niedoboru jednego z enzymów – laktazy – co piąty Polak odczuwa ból brzucha po jego spożyciu. Laktoza to cukier zawarty w mleku. Do jej rozkładu potrzebna jest laktaza, tzn. enzym, dzięki któremu jest ona wchłaniana w jelitach. Jeśli brakuje wytwarzanej przez organizm laktazy, po wypiciu mleka pojawiają się problemy trawienne nazywane nietolerancją laktozy. U niemowląt mleko krowie jest często przyczyną niepokoju i skłonności do wzdęć. Płaczliwe, niespokojne dzieci, które budzą się w nocy z napiętym brzuszkiem to prawdopodobnie pierwsze sygnały nietolerancji na krowie mleko. Wystarczy je odstawić, a problemy w krótkim czasie same znikają.
Nie wszyscy wiedzą, że mleko roślinne podobnie jak mleko zwierzęce, spożywane jest przez człowieka od tysięcy lat. Od jakiegoś czasu obserwuje się ponowne nim zainteresowanie. Rynek oferuje bogaty asortyment napojów mlecznych pochodzących z roślin – od strączkowych, poprzez zboża, aż do pestek, orzechów i konopi. Do wyboru mamy mleko sojowe, ryżowe, kokosowe, gryczane, migdałowe i jeszcze kilka innych. Przygotowywane z naturalnych składników i pite w racjonalnych ilościach, może dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. Większość z nich jest bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów. W porównaniu do mlek zwierzęcych są lepiej przyswajalne i tolerowane przez nasze organizmy. Wybór takich mlek jest ogromny i dostępny niemal w każdym sklepie. Warto jednak czytać etykiety i wybierać tylko takie, które zawierają jak najmniejszą ilość składników dodanych, np. bez dodatku cukru lub innych polepszaczy smaku i zapachu. Dobre mleko roślinne to takie które zawiera składnik znajdujący się w nazwie danego mleka (np. ryż, kokos, migdał) i wodę. Zajrzyjcie na naszą stronę internetową sklepu Organic Village. W ofercie posiadamy tylko mleka roślinne z krótkim składem, które doskonale sprawdzą się jako dodatek do koktajlu czy porannej kawy.
Oczywiście nie zamierzamy nikogo nakłaniać, żeby przestał pić mleko zwierzęce. Każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby żywieniowe. Czasem trudno jest zrezygnować z czegoś, co towarzyszy nam niemal przy każdym śniadaniu. Zachęcamy jednak do ich poznania,
bo mleko roślinne można wykorzystać wszędzie tam, gdzie użyłoby się mleka krowiego. Najlepiej poeksperymentować samemu, które mleko najbardziej nam smakuje, które najlepiej komponuje się z naszymi ulubionymi mlecznymi daniami.
Czy wiecie, że mleko roślinne możecie z powodzeniem robić sami w domu? Poniżej krótkie opisy wybranych mlek roślinnych razem z instrukcją jak dane mleko przygotować. To dziecinnie proste, zdrowe i pyszne! Koniecznie wypróbujcie!

Mleko ryżowe
to produkt z białego lub brązowego ryżu. Zawiera więcej węglowodanów niż mleko krowie, ale nie ma w swoim składzie wapnia i białka. Świetnie nadaje się jako podstawa napoju czekoladowego. Można z jego użyciem przyrządzić również owsiankę, gotując otręby owsiane na małym ogniu z dużą jego ilością.
Jak zrobić własne mleko ryżowe: 1 szklankę ryżu 
zalewamy 4 szklankami wody, odstawiamy na noc. Rano miksujemy w blenderze i przecedzamy. Gotowe!

Mleko kokosowe
zdobywa coraz większą popularność jako dodatek do kawy. Znaczna część zawartego w tym mleku tłuszczu poprawia pracę układu odpornościowego i ma korzystny wpływ na skórę. Jako tłuszcz nasycony, podnosi on poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Mleko kokosowe jest bogate w pełnowartościowe białko. Kokos jako jedyna wśród roślin posiada wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy.
Jak zrobić własne mleko kokosowe: 1 szklankę niesiarkowanych wiórków kokosowych - właśnie znajdziecie takie w Organic Village
zalewamy na noc 4 szklankami wody. Rano blendujemy, przecedzamy przez gazę i gotowe!

Mleko owsiane
Mleko owsiane jest bogate w błonnik i kwas foliowy, zawiera więcej wapnia niż mleko krowie. Mleko owsiane jest dobre na anemię – 1 kubek pokrywa 10 % dziennego zapotrzebowania na żelazo. Ma działanie uspokajające i jest polecane jako eliksir na skołatane nerwy Смайлик «smile» Ma słodkawy smak i jest przy tym bardzo sycące. Doskonałe jako baza do wszelkich koktajli i do kawy.
Jak zrobić własne mleko owsiane: 1 szklankę płatków owsianych - organiczne płatki owsiane moczymy w 4 szklankach wody przez minimum 8 godzin. Następnie blendujemy, przecedzamy i mamy kolejne mleko!

Mleko sezamowe
Dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych. Ma dużo wapna, żelaza, cynku i magnezu. To doskonałe źródło białka i kwasów tłuszczowych omega-6. Opóźnia procesy starzenia.
Jak zrobić własne mleko sezamowe: 1 szklanka ziaren sezamu - świetny sezam kupicie tu >> - 
namoczonych przez minimum 8 godzin w 4 szklankach wody. Blendujemy, odcedzamy i gotowe!

Lody z mleka roślinnego

Z mleka roślinnego można wyczarować pyszne desery! Podzielimy się z Wami letnim przysmakiem – genialnym w swej prostocie przepisem na:
ORZECHOWE LODY Z MLEKA KOKOSOWEGO
Składniki na 1 litr:
2 puszki (po 400 ml) mleka kokosowego 
2/3 szklanki masła orzechowego. 
½ szklanki cukru trzcinowego
1/4 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki soli morskiej
Do małego rondelka dodać wszystkie składniki, wymieszać. Kiedy masa zacznie się gotować zmniejszyć ogień i gotować około 5 minut ciągle mieszając. Masa powinna mieć beżowy kolor i być lekko gęsta. Gotową masę przelać do pudełka (najlepsze będzie plastikowe, może macie jakieś po lodach?) i zostawić na blacie kuchennym do schłodzenia na godzinę. Po tym czasie przełożyć pudełko na kolejną godzinę do schłodzenia do lodówki. Masę wymieszać i włożyć do zamrażarki – od tego czasu co godzinę przez 6 godzin wyjmować lody i mieszać zamarzającą masę łyżką, zaczynając od brzegów, tam lody zamarzają najszybciej. Im lepiej i dokładniej będzie pomieszana masa, tym lepsze będą lody. To wszystko! Cała filozofia obłędnych lodów orzechowych!
Nasza rada: po wyjęciu lodów z zamrażarki odczekajcie około 15 min aż troszkę zmiękną. Łatwiej będzie je wam nakładać gałkownicą albo wyjadać łyżką prosto z pudełka. Smacznego!

 

Aktualności Organic Village