Nawigacja

Aktualności Organic Village

Domowe kosmetyki na bazie oleju migdałowego

 

Olej migdałowy zdobył popularność dzięki swojej słodkiej, uspokajającej woni. Od dawna korzysta się z niego w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowląt, ponieważ jest odpowiedni dla każdego typu cery i nie podrażnia.


Rozróżniamy dwa rodzaje oleju z nasion drzewa migdałowego: słodki olejek migdałowy używany w kosmetykach i farmaceutykach oraz gorzki olej migdałowy, który posiada toksyczny związek chemiczny zwany glikozydem cyjanogennym (usuwany w procesie destylacji).
Olejek dobrze radzi sobie z szorstką, napięta skórą i łamliwymi, przesuszonymu włosami. Ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości nawilżające. Szybko się wchłania. Za działanie olejku odpowiadają zawarte w nim sole mineralne, proteiny, magnez oraz witaminy z grupy A, E, D, B.
Najlepszej jakości olej migdałowy uzyskamy robiąc go samodzielnie w domu. To jednak zajęcie męczące i czasochłonne.


Organiczny olej migdałowy
Weź garść świeżych migdałów, sparz je gorącą wodą i osusz. Następnie zmiel na miał przy pomocy blendera, przełóż do sitka i naciskaj łyżką do oddzielenia się oleju. Przechowuj w buteleczce w lodówce, inaczej bardzo szybko zjełczeje.

Co można zatem zrobić z gotowym olejkiem? Do czego go użyć?

Olej migdałowy w czystej postaci możemy wykorzystać jako:

  • krem na noc, 
  • krem do rąk i stóp, 
  • make-up remover (szczególnie uwielbiany przez Francuzki, gdyż jednocześnie nawilża i ujędrnia skórę wokół oczu), 
  • odżywkę do włosów bez spłukiwania, 
  • maskę na włosy (na 15 minut, potem umyć głowę szamponem), 
  • balsam do całego ciała, 
  • dodatek do kąpieli, 
  • peeling (wystarczy zmieszać olejek z cukrem bądź zmieloną kawą)

Oto kilka prostych przepisów na domowe kosmetyki z olejem migdałowym:


Maska przeciwłupieżowa do włosów suchych i łamliwych
Kilka kropel olejku migdałowego wmasuj w skórę głowy, a następnie owiń ją uprzednio ogrzanym (na kaloryferze lub gorącą wodą) ręcznikiem. Olejek migdałowy nie rozpuszcza się w wodzie, za to mocno działa na niego ciepło. W ten sposób poprawisz jego skuteczność.


Karaibska maska bananowa do włosów zniszczonych
Mieszkanki Ameryki Południowej, stosują maskę na włosy z połączenia oleju migdałowego z rozgniecionym bananem. Miksturę nakłada się na włosy na 15 minut. Po tym czasie należy umyć włosy szamponem i nałożyć odżywkę.


Balsam do masażu na rozstępy
Po kąpieli i złuszczającym peelingu, wklep w jeszcze lekko wilgotną skórę olejek migdałowy. Wmasowuj go szybkimi, kolistymi ruchami, aż poczujesz ciepło. Efekt zauważysz już po dwóch miesiącach... pod warunkiem, że będziesz stosować zabieg codziennie.


Różana oliwka do kąpieli
Zmieszaj ze sobą kubek oleju migdałowego, dwie łyżki stołowe szamponu, 4 łyżki wody różanej, oraz świeże płatki róży (opcjonalnie, jeśli posiadasz). Przelej miksturę do szklanego pojemnika i dodaj odrobinę do ciepłej wody, kiedy będziesz zażywać kąpieli.
Możesz również stworzyć swoje własne wariacje tej mikstury, zastępując wodę różaną i płatki olejkami zapachowymi z pomarańczy, cytryny, kardamonu czy bazylii.


Hinduska pasta do peelingu
Hinduski łączą kubek mąki z ciecierzycy, 3 łyżki kurkumy i olej migdałowy (w ilości, która pozwoli na utworzenie substancji o konsystencji pasty). Taką miksturę nakładają na kilka minut na całe ciało, a następnie zmywają z siebie, trąc ręką skórę miejsce przy miejscu. To nie tylko świetny scrub ale również środek pomagający pozbyć się meszku i bardziej twardego owłosienia.


Balsam na sińce pod oczami
Tu mamy do wyboru dwa warianty. Połącz 2 łyżeczki miodu, 2 łyżeczki olejku migdałowego i łyżeczkę tłustego mleka.
Albo... połącz łyżeczkę olejku migdałowego, pół łyżeczki miodu i sok ze zmacerowanych 5 świeżych listków mięty (może być z odrobiną wody).
Jest jeszcze wariant trzeci. Możesz też użyć czystego olejku migdałowego.


Maska nawilżająca usta
Zgnieć 1/4 dojrzałego awokado, dodaj łyżeczkę miodu i łyżkę olejku migdałowego. Miksturę odstaw na pół godziny. Po tym czasie nałóż ją na usta na 15 minut. Zmyj zimną wodą lub zetrzyj chusteczką.


Kokosowy balsam do ust
Dwie łyżki wosku pszczelego, dwie łyżki oleju kokosowego i łyżeczka oleju migdałowego. To wszystko, czego potrzebujesz. Wosk pszczeli zmieszaj z olejem kokosowym w żaroodpornej miseczce. Miseczkę umieść w rondlu z wodą i podgrzej. Kiedy uzyskasz jednolitą miksturę dodaj olej migdałowy. Zdejmij z ognia, przełóż do szklanego pojemnika i pozostaw do ostygnięcia.


Różana pomadka ochronna do ust
Dwie łyżki wosku pszczelego zmieszaj z dwoma łyżkami oleju migdałowego w żaroodpornej miseczce, którą umieć następnie w rondlu z gorącą wodą i podgrzewaj. Kiedy uzyskasz jednolitą miksturę, zdejmij rondel z ognia i dodaj łyżeczkę miodu i łyżeczkę wody różanej. Wymieszaj, przełóż do szklanego pojemnika i pozostaw do ostygnięcia.


Hinduski krem do twarzy
Możesz też - wzorem Hindusek - przygotować sobie odżywczy balsam do twarzy, łącząc olejek migdałowy z sandałowym i dodając garść ziół – najlepiej szafranu.


Krem do twarzy na noc
W żaroodpornej miseczce zmieszaj ze sobą dwie łyżki stołowe oleju migdałowego, dwie łyżki lanoliny i łyżeczkę kakao w proszku. Miseczkę umieść w rondlu z wodą i podgrzewaj, mieszając DREWNIANĄ łyżką, aż do uzyskania jednolitej masy. Drewniana łyżka jest tu bardzo ważna, gdyż metal może reagować ze składnikami. Zdejmij rondel z ognia i ciągle mieszając dodaj dwie łyżki wody różanej. Przechowuj w szklanym pojemniczku.


Kuracja dla paznokci i zadzierających się skórek
Kobiety w Himalajach maczają dłonie w olejku migdałowym, a następnie zawijają ręce w celofan i przykrywają rozgrzanym ręcznikiem na pół godziny. Po tym zabiegu ręce są jak nowe.


Miodowy balsam do rąk
Podgrzej łyżeczkę miodu i zmieszaj go z dwoma łyżkami ileju migdałowego. Podgrzej cztery łyżki wody różanej i zmieszaj z łyżką ostu jabłkowego. Następnie połącz wszystkie składniki, mieszając aż do ostygnięcia. Przełóż miksturę do szklanego pojemnika.

Olej migdałowy można zakupić w naszym sklepie:

https://organicvillage.pl/kosmetyki/887-olej-migdalowy-50-ml-3442903560514.html

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village