Nawigacja

Aktualności Organic Village

Chlorella, spirulina i nori. W świecie alg

 

W kuchniach krajów Dalekiego Wschodu stosuje się niemal sto gatunków jadalnych glonów, które różnią się między sobą właściwościami... ale wszystkie zawierają znacznie więcej witamin (witaminy z grupy B, witamina A, C, E, kwas foliowy), minerałów (magnez, potas, wapń, sód, żelazo, fosfor, siarka, chlor, jod, miedź, fluor, nikiel, mangan) i wartości odżywczych niż rośliny lądowe. Glony zawierają skoncentrowaną moc witamin i minerałów!

Algi morskie mają bardzo pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy i nerwowy, wyostrzają zdolności poznawcze (stąd polecane studentom w czasie sesji), poprawiają kondycję skóry włosów i paznokci. Posiadają one właściwości detoksykacyjne. Zawarta w nich witamina A jest szczególnie cenna dla naszego wzroku. Na problemy z układem krążenia, na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę – pomogą niepozorne glony. Polecane również w profilaktyce antynowotworowej. Antytrądzikowe, antystarzeniowe, antycellulitowe... dobrodziejstwo natury dla każdej kobiety. Weganie, którzy troszczą się o odpowiednio zbilansowaną dietę powinni włączyć do niej takie algi jak spirulina, chlorella, czy nori...

Spirulina to bardzo silny antyoksydant, jedno z najbogatszych źródeł chlorofilu, białka i beta-karotenu oraz kwasów nukleinowych spośród wszystkich pokarmów zwierzęcych i roślinnych. Idealny suplement dla osób uprawiających sport i bogate źródło łatwo przyswajalnego białka. Oczyszcza organizm z toksyn (dzięki dużej zawartości chlorofilu), dba o prawidłowy rozwój mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego, doskonale odżywia organizm (często stosowana w leczeniu np. anemii ze względu na łatwo przyswajalne żelazo), pomaga w odchudzaniu (poprawia trawienie i hamuje apetyt), obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienia krwi, poprawia pamięć i koncentrację.
Ma lekko słony smak. Można ją nabyć w tabletkach, w płynie i sproszkowaną, którą możesz dodać nie tylko do zielonych koktajli, sosów czy dipów. Po namoczeniu w wodzie nawet 16-krotnie zwiększa swoją objętość. Najwyższej jakości certyfikowaną spirulinę można nabyć w naszym sklepie: https://organicvillage.pl/superfoods/638-spirulina-w-proszku-125-g-vitalvibe.html


Chlorella zawiera w sobie ogromną dawkę antyrakowego chlorofilu. Związek ten zwiększa liczbę czerwonych krwinek, działa oczyszczająco na jelita i wątrobę. Chlorella jest bogata w wiele cennych substancji takich jak aminokwasy, witaminy i minerały: fosfor, magnez, potas, jak również spore ilości wapnia. Zawiera beta-karoten, który neutralizuje uszkodzenia skóry powstałe na skutek promieniowania ultrafioletowego i wzmacnia wzrok. Do najważniejszych korzyści wynikających z suplementacji codziennej diety chlorellą jest utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, silne działanie antyoksydacyjne oraz przywrócenie korzystnej flory jelitowej. Najskuteczniejsze działanie chlorella wykazuje, gdy jest stosowana na czczo.


Chlorella często mylona jest ze spiruliną, jednak chlorellę zaliczamy do eukariontów i jest ona algą, a jednocześnie złożoną rośliną z jądrem komórkowym, natomiast spirulina jest prokariontem i należy do grupy biologicznej w której skład wchodzą również bakterie. To tak w dużym skrócie. Chlorella zawiera czterokrotnie więcej detoksykacyjnego chlorofilu niż spirulina. Usuwa z organizmu nawet metale ciężkie, z którymi nie poradzi sobie spirulina (ta działa bardziej przeciwwirusowo, wzmacnia system immunologiczny, walczy z infekcjami). W chlorelli również znajduje się mniej niż w spirulinie białka, ale znacznie więcej żelaza, chlorofilu i kwasów nukleinowych. Obie są zalecane w diecie wegetariańskiej, gdyż zawierają spore ilości białka. Warto łączyć działanie chlorelli i spiruliny, gdyż spożywane razem są skuteczniejsze.


Oprócz tego warto do swojej diety włączyć również: Nori (najbardziej znane algi w płatkach używane do sushi), Dulse (lekko słone, dodawane do zup, sałatek, zapiekanek... a w postaci sproszkowanej jako zamiennik glutaminianu sodu - wzmacniacz smaku potrawy), Arame (lekko słodki, dodawany do smażonych warzyw i ryżu), Wakame (dodawane do sałatek warzywnych), Kelp (używane jako substytut soli i zmiękczacz do gotowania ziaren i gulaszu) oraz Kombu (najlepszy w wolno gotujących się zupach i gulaszach).


Przeciwwskazaniami do spożywania alg morskich są problemy z tarczycą (ze względu na dużą zawartość jodu). Spirulina natomiast nie jest zalecana dla osób przyjmujących leki na krzepliwość krwi (przez zawartość witaminy K i fenyloalaniny). Sam nadmiar alg może być również szkodliwy (ze względu na dużą koncentrację składników odżywczych). Szczególnie uważać należy na hijiki, gdyż może zawierać znaczne ilości rakotwórczego arsenu.

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village