Nawigacja

Aktualności Organic Village

Naturalne filtry przeciwsłoneczne. Do schrupania

 

Moda na piękna, opaloną skórę to jedna z najbardziej bezsensownych mód naszych czasów. Albowiem opalenizna to nic innego, jak widoczne uszkodzenie naszej skóry! Odpowiednia dieta może jednak zwiększyć zdolność skóry do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Kluczową rolę odgrywają tutaj antyoksydanty – związki chemiczne zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za przedwczesne starzenie.

Najlepsza będzie tu dieta bogata w mikroelementy i witaminy, szczególnie przeciwutleniacze – wit. E i C, a także tłuszcze. Witaminę C znajdziecie m.in. w pietruszce, porzeczkach, papryce, pomarańczach, mandarynkach, kiwi czy truskawkach. Z kolei witamina E kryje się w awokado, oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym czy migdałach. Nie powinno zabraknąć  warzyw i owoców zawierających beta-karoten (marchew, dynia, pomidory, morele, brzoskwinie, nektarynki, melony, mango ). Nieocenione w walce ze słońcem okażą się też szpinak, brokuły i papryka. Sok marchwiowy i pomidorowy dostarczy skórze ochronnej warstwy melaniny, zawarte w pomarańczach i borówkach flawonoidy pochłoną promienie UV niczym wewnętrzny filtr w skórze, a kwasy omega-3 z ryb, oliwy i orzechów zapewnią odpowiednie nawilżenie i połysk naszym włosom, skórze i paznokciom.

Kakao i gorzka czekolada

Chociaż Brazylijki spędzają mnóstwo czasu na plaży, wcale nie są fankami opalania. Na co dzień używają kremów z wysokim filtrem (powyżej FPS 30), kremu nawilżającego, piją dużo wody (ok. 2,5-3 litrów) oraz jedzą... czekoladę! Badania pokazują, że flawonoidy zawarte w kakao chronią skórę przed zaczerwienieniem i podrażnieniami spowodowanymi przez słońce. Jednak pamiętaj – liczy się tylko ciemna czekolada z min. 60-proc. zawartością kakao. Im większa zawartość kakao tym lepiej. Oczywiście jeszcze skuteczniejsze od czekolady będzie surowe kakao, które zawiera większą koncentrację antyoksydantów, niż jakikolwiek inny produkt. Jedzenie ziaren kakaowca pozwala wydłużyć odporność skóry na poparzenia aż dwukrotnie.

Zielona i czarna herbata

Napary z zielonej i czarnej herbaty – dzięki zawartym w nich polifenolach - zapobiegają powstawaniu nieczerniakowych nowotworów skóry poprzez wspieranie naprawy DNA, uszkodzonego przez promienie UV.

Czerwone, pomarańczowe i żółte warzywa oraz owoce

Likopen to naturalny pigment, który nawet o 40 proc. skuteczniej chroni skórę przed poparzeniem słonecznym. Gdzie go szukać? W pomidorach (szczególnie w przetworach z pomidorów), w czerwonej papryce, arbuzach  grejpfrutach. Równie ważnym pigmentem jest beta karoten (zawarty w soku marchwiowym, dyni, jarmużu, szpinaku czy w liściach buraka) oraz flawonoidy (zawarte w czerwonych i pomarańczowych owocach).

Zielenina

Szpinak, jarmuż i burak liściowy mogą uchronić Cię od jednego z najczęściej występujących nowotworów skóry zwanego rakiem płaskonabłonkowym. Ponadto zawarte w zielonych liściach składniki jak kwas foliowy, witamina A, C, E, luteina i zeaksantyna aktywują naturalną ochronę skóry przed niszczącym działaniem promieni UV.

Warzywa krzyżowe

Warzywa krzyżowe takie jak kalafior, brokuł, jarmuż naszpikowane są antyoksydantami, które zwalczają wolne rodniki. Chronią skórę i słyną z właściwości antyrakowych. Zawierają silne związki organosiarkowe, które pomagają komórkom bronić się przed skutkami promieniowania UV.

Ryby bogate w kwasy Omega-3

Kwasy Omega-3, które znajdziesz w tłustych rybach, mają niezwykle silne właściwości przeciwzapalne. Pomagają chronić skórę przed działaniem wolnych rodników i zapobiec niektórym rodzajom raka skóry.

Orzechy

Bogate w witaminę E, wpływają bezpośrednio na naszą skórę i wzmacniają jej warstwy, które są najbardziej podatne na poparzenie. Pozwalają na przyswajanie większych ilości likopenu i beta-karotenu.

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village