Czarna sól Kala Namak. Bogactwo Himalajów w twoim domu

Czarna sól Kala Namak. Bogactwo Himalajów w twoim domu

Poczuj się jak w sanatorium. I to bez wychodzenia z domu. Zastosuj czarną sól Kala Namak , zamknij oczy i przenieść się pod tężnie w Ciechocinku…
Czarną sól himalajską (Kala Namak, Sulemani Namak) pozyskuje się w kopalniach w Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Pakistanie, a także w niektórych regionach w Himalajach. Wydobywa się ją również ze słonego jeziora Sambhar w Indiach. Sól ma postać halitu (halit to minerał z halogenków, jego głównym składnikiem jest chlorek sodu).Charakterystyczny, jajeczny zapach Kala Namak zyskuje po podgrzaniu soli do kilkuset stopni

Krystaliczna sól himalajska zawiera praktycznie wszystkie pierwiastki w ilościach śladowych, w łatwo przyswajalnej dla organizmu formie. W skład soli czarnej wchodzi chlorek sodu (NaCl – podstawowy składnik soli kuchennej), śladowe ilości siarczanu sodu, siarczku żelaza oraz siarkowodoru. Głównie siarczek żelaza odpowiada za to, że Kala Namak zyskuje kolor od różowo-brązowego aż do ciemnofioletowego (w kamieniu). Po skruszeniu na proszek naturalna czarna sól ma kolor od różowego po fioletowy. A mimo to nazywa się ją solą czarną. Ma ostry smak i jajeczny aromat.


Ze względu na specyficzny aromat nie zastępuje klasycznej soli, ale jest ciekawym dodatkiem do dania. Chętnie sięgają po nią wegetarianie i weganie – jako po imitację smaku i zapachu jajek. Między innymi dodają jej do tofu, osiągając potrawę podobną w smaku do sałatki jajecznej. Sól czarna jest też podstawowym dodatkiem do dań kuchni indyjskiej, która wykorzystuje ją do przekąsek, dipów, czatnejów, sałatek, a nawet owoców. Wykazuje również pewne właściwości zdrowotne. To dobry środek na zgagę i wzdęcia. W medycynie ajurwedyjskiej ma zastosowanie jako środek przeczyszczający (przy zaparciach) i wspomagający trawienie. Zaleca się ją osobom z wysokim ciśnieniem krwi i dietą niskosodową. Możemy ją nabyć mieloną, w płatkach albo w bryłkach.


Możemy ją stosować nie tylko w kuchni, ale również do pielęgnacji zdrowia i rody. W tym celu należy przygotować najpierw roztwór.


Roztwór solny
Do szklanego naczynia włóż kilka bryłek soli i zalej czystą wodą (najlepiej mineralną). Odstaw na kilka godzin. Po tym czasie odlej uzyskaną solankę. I co dalej?

Detoksykująca kąpiel z dodatkiem soli Kala Namak. Taka kąpiel oczyszcza nasz organizm jak 3-dniowa dieta detoksykująca. Idealna w przypadku grypy, rekonwalescencji, stłuczeń i zwichnięć, bólu mięśni i stawów. Pomocna przy różnorodnych problemach skórnych. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Temperatura wody powinna być taka sama jak ciało. Nie należy wykonywać zabiegu z pełnym żołądkiem. Można dodać ulubione olejki eteryczne.

Woda solna do moczenia stóp. Zabieg ten także prowadzani do detoksykacji organizmu i wspaniale wpływa na stopy. Użycie tej soli odwzorowuje źródła termalne – zawartość soli i siarki pomaga łagodzić bóle stóp, służy także jako naturalny środek dezynfekujący, może leczyć miejscowe stany zapalne i infekcje. Działa doskonale na pękające i opuchnięte stopy, grzybicę oraz brodawki.


Płukanka do włosów. Czarna sól zawiera wiele minerałów, pomaga zwiększyć naturalny wzrost włosów. Co więcej, wzmacnia włosy i zmniejsza rozdwajanie końcówek. W razie problemów z łupieżem lub w przypadku poważnego łysienia – można połączyć Kala Namak z sokiem pomidorowym, stosując co najmniej raz dziennie. Kala Namak nie tylko poprawia wzrost włosów i ich grubości, ale także zwiększa ich blask i wygładza.


Nalewka lecznicza do picia. W tym celu zmieszaj ze sobą jedną łyżkę stołową roztworu solnego ze szklanką czystej wody. Stosuj raz dziennie.


Możliwych zastosowań jest wiele - inhalacje solankowe, pielęgnacja skóry; woda do płukania gardła…