Różowa sól himalajska. Skarb pakistańskiej medycyny naturalnej

Różowa sól himalajska. Skarb pakistańskiej medycyny naturalnej

Różowa sól himalajska zrobiła furorę jako najzdrowsza i najczystsza sól na świecie, ponieważ zwiera 84 minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki swoim właściwościom leczniczym już dawno znalazła zastosowanie w medynie naturalnej w Pakistanie. To właśnie tam, na głębokości ok. 500 metrów pod ziemią, znajdują się - powstałe setki lat temu po osuszeniu oceanów - złoża soli himalajskiej. Sól ta wydobywana jest ręcznie i nie zawiera w swoim składzie żadnych zanieczyszczeń.

Porcja różowej soli himalajskiej zawiera mniej sodu od tradycyjnej soli. Jest świetnym źródłem minerałów (magnez, wapń, cynk, miedź, mangan, żelazo, potas), które z kolei pomogą wzmocnić twoje kości i zęby. Skorzysta na tym również krążenie krwi i regeneracja mięśni. To również świetne lekarstwo na nadkwasotę oraz zgagę. Dzieje się tak ze względu na jej zasadowość. Rozpuszczona w gorącej wodzie emituje jony ujemne, które mogą pomóc w chorobach układu oddechowego, takich jak astma oraz udrożnią zatkane zatoki. Ma lepszy wpływ na ciśnienie krwi niż sól tradycyjna. A także na trawienie. Substancje odżywcze zawarte w soli wspomagają przyswajanie takich substancji w przewodzie pokarmowym, dlatego szybciej czerpiesz korzyści ze spożywanego jedzenia oraz dłużej nie odczuwasz głodu. Sól himalajska poprawia podobno jakość naszego snu, co może być związane z relaksującymi właściwościami zawartych w niej minerałów.

Oto kilka naszych wariacji na temat różowej soli himalajskiej. Do czego możesz jej użyć?

Oczyszczająca kąpiel solankowa
Odtruwające działanie kąpieli solnej można porównać do 3 dniowego postu. Aby w pełni wykorzystać lecznicze działanie kąpieli solnej, należy pamiętać o odpowiednim stężeniu soli – czyli co najmniej takie samo, jak płynów ustrojowych (około 1 proc.) aby uaktywnić współczynnik wymiany osmotycznej. Przepis na 1 proc. roztwór to ok. 10 gram soli himalajskiej na 1 litr wody. Pełna wanna to ok. 100 - 120 litrów wody, więc potrzebujemy przynajmniej 1,2 kg naturalnej soli. Temperatura wody powinna wynosić około 37° C. Taka półgodzinna kąpiel przyniesie ukojenie zmęczonym mięśniom, pobudzi krążenie a także odżywi i oczyści skórę. Rozpuszczona w wodzie różowa sól himalajska daje roztwór jonowy, który pomaga w usuwaniu toksyn przez skórę.

Tonik przeciwtrądzikowy
Przemywaj twarz solanką lub zmieszaj sól himalajską z naturalnym bezzapachowym mydłem i używaj jako peelingu do twarzy.

Płukanka do nosa, gardła, uszu
Płukanki z różowej soli himalajskiej pomagają w infekcjach nosa, gardła, ucha i jamy ustnej. Wystarczy dodać jedną łyżkę soli do szklanki ciepłej wody. Środek należy stosować kilka razy dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości.

Solanka detoksykująca
Oczyszczającą i odtruwającą moc różowej soli himalajskiej odczujemy najsilniej, pijąc solankę z jednej łyżki nasyconego roztworu soli ze szklanką wody. Roztwór nasycony soli uzyskujemy mieszając ją z ciepłą wodą w takiej ilości, by przestała się rozpuszczać. Sól himalajska oczyści nasz organizm z toksyn, jeśli będziemy codziennie wypijać szklankę solanki.

Naturalny osuszacz powietrza
Przy pomocy soli himalajskiej możesz oczyścić powietrze w twoim domu. Wystarczy bryłka soli, która wchłonie wilgoć z powietrza. Kiedy temperatura wzrośnie, sól „zwróci” oczyszczoną, wchłoniętą wilgoć.


Marta Marakchi