• Tylko online
Dzieje słownictwa z zakresu stosunków społecznych w Serbii i Czarnogórze [E-Book] [pdf]
  • Dzieje słownictwa z zakresu stosunków społecznych w Serbii i Czarnogórze [E-Book] [pdf]
 

Dzieje słownictwa z zakresu stosunków społecznych w Serbii i Czarnogórze [E-Book] [pdf]

51,87 zł
Brutto

Książka jest pierwszą częścią obszernej monografii rozpatrującej historię serbskiego słownictwa i stanowi cenny wkład w polską historycznojęzykową slawistykę i serbokroatystykę. To doskonałe opracowanie fragmentu serbskiej i czarnogórskiej leksyki przynosi też wiele informacji na temat dziejów bałkańskich Słowian, a przy okazji śledzi przeobrażenia tamtego społeczeństw...

Książka jest pierwszą częścią obszernej monografii rozpatrującej historię serbskiego słownictwa i stanowi cenny wkład w polską historycznojęzykową slawistykę i serbokroatystykę. To doskonałe opracowanie fragmentu serbskiej i czarnogórskiej leksyki przynosi też wiele informacji na temat dziejów bałkańskich Słowian, a przy okazji śledzi przeobrażenia tamtego społeczeństwa od czasów średniowiecznych do początków XX wieku. (...)
Złożone dzieje Serbii i Czarnogóry oraz skomplikowana historia ulegających wielokrotnym przeobrażeniom stosunków społecznych panujących w tym regionie Europy - w rezultacie samodzielnego rozwoju i terytorialnego zróżnicowania, mieszania się na Bałkanach różnych nacji, a także silnych wpływów obcych (zwłaszcza tureckich, ale również greckich, weneckich, austriackich, węgierskich i innych) - powodowały, że leksyka z zakresu stosunków społecznych była i jest wyjątkowo bogata, zarówno w warstwie historycznej, jak i w części bliskiej czasom współczesnym. Autor wykorzystał wszystkie dostępne źródła serbskie i czarnogórskie zawierające interesującą go leksykę, różne dokumenty z poszczególnych epok, monografie historyczne i etnograficzne, współczesne i dialektalne słowniki historyczne. Książka imponuje więc bogactwem analizowanego słownictwa: historycznego, współczesnego literackiego i regionalnego oraz dialektalnego.

Z recenzji prof. dr. hab. Wiesława Borysia

  • Autor / Autorzy: Tomasz Kwoka
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Rok wydania: 2012
  • Liczba stron: 204
  • Format: pdf
  • Publikacja jest zabezpieczona przed nieuprawnioną dystrybucją. Rodzaj zabezpieczenia: Watermark
  • Przed zakupem przeczytaj zasady licencji, która zostanie udzielona kupującemu niniejszą publikację elektroniczną.
1
Kraków
204
2012
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.