Nawigacja

Aktualności Organic Village

Naturalne sposoby na zdrowe zęby

 

Wybór pasty do zębów to ważna decyzja. W końcu przecież ma ona chronić nasze zęby, a nie szkodzić. Dlatego kupując pastę lepiej nie sugerować się cudownymi właściwościami wychwalanymi w reklamach, tylko osobiście przestudiować etykietę. To jednak wymaga większej wiedzy.


Jest jednak pewien prosty sposób, aby bez specjalnych studiów dokonać właściwego wyboru. Kupując pastę, warto zwrócić uwagę na jej opakowanie w miejscu, w którym kończy się tubka. Tam powinniśmy dostrzec kolorowy pasek. Uwaga! Jego kolor nie został dobrany przypadkowo! Zielony pasek oznacza, że pasta składa się niemal całkowicie z naturalnych składników (i tę właśnie powinieneś wybrać). Niebieski pasek oznacza, że pasta jest mieszanką substancji naturalnych i medycznych. Czerwony – że pasta jest połączeniem substancji naturalnych i chemicznych. Czarny – że to sama chemia.


Możemy też kupić ekologiczne pasty z certyfikatami jakości, pozbawione fluoru, SLS, dwutlenku tytanu, syntetycznych substancji słodzących i innych szkodliwych substancji.


Ale możemy także sami skomponować własną, naturalną pastę do zębów.


Olej kokosowy


Olej kokosowy jest skuteczną alternatywą dla stosowania komercyjnych produktów higieny jamy ustnej zawierających chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki.

Pasta do zębów z olejem kokosowym. DIY

Możecie również przyrządzić zdrową pastę do zębów domowej roboty… bez fluoru! Oto prosty przepis na nietoksyczną pastę do zębów: 1/4 szklanki oleju kokosowego, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 4-5 łyżeczek ksylitolu i łyżeczka naturalnego olejku miętowego lub goździkowego.

Puder perłowy


Masa perłowa spełnia zadanie ochronne w stosunku do muszli, zapobiegając infekcjom i pasożytom, dlatego proszek perłowy posiada także działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Odpowiednie rozdrobnienie czystych pereł daje bardzo drobny, biały, matowy i bezzapachowy proszek… a właściwie pył (co ma znaczenie dla delikatnego szkliwa naszych zębów). Ale najważniejsze składniki masy perłowej to węglan wapnia, zapewniający wytrzymałość zębów, układu kostnego czy kręgosłupa, aminokwasy i mikroelementy. Proszek perłowy zawiera też konchiolin (proteina odpowiadająca ludzkiej keratynie). To składnik łatwo przyswajalnego białka, podstawowego budulca naszych paznokci i włosów w 97 proc. zbudowanych z białka. Zaś zawartość wapnia w proszku wynosi 60 proc.
Proszkiem perłowym należy posypać szczoteczkę do zębów (można stosować z dodatkiem pasty) i szczotkować zęby około 2 minuty. Puder jest bardzo delikatny więc nie musimy się martwić że porysuje nam szkliwo.


Miswak


To gałąź pochodząca z drzewa arakowego o leczniczych właściwościach. Szczoteczka i pasta do zębów w jednym, znana i ceniona od tysięcy lat w krajach arabskich. Skutecznie czyści i naturalnie wybiela, a także sprawdza się w profilaktyce wszelkich chorób jamy ustnej. Żucie patyczka pomaga oczyścić zęby z resztek pokarmu (jego włókna docierają do przestrzeni międzyzębowych znacznie lepiej niż syntetyczne włókna tradycyjnych szczoteczek) oraz poprawia ukrwienie dziąseł. Ponadto pobudza wydzielanie śliny, która działa niczym naturalny płyn do płukania ust, wymywając bakterie i tworząc środowisko niesprzyjające ich rozmnażaniu. Dodatkowo poprawia wzrok, wzmacnia pamięć, wspomaga trawienie i oczyszcza głos, usuwa przebarwienia z nikotyny, herbaty i kawy, zmniejsza głód nikotynowy. Miswak zawiera dużą ilość fluoru i krzemu, witaminy C, potasu, sodu, dwuwęglanu sodu, tlenku wapnia czy siarki, a także olejki eteryczne, jak na przykład olejek miętowy.


Ksylitol


Ksylitol (cukier brzozowy) wytwarzany jest z kory fińskiej brzozy. Wygląda i smakuje jak zwykły cukier, pozostawia jedynie lekko miętowy posmak. Badania opublikowane w "Journal of American Dental Association" wskazują, że ksylitol może również uchronić zęby przed próchnicą - przywraca prawidłowe ph śliny i hamuje rozwój Streptococcus mutans - bakterii powodujących próchnicę , które żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą pożywiać się ksylitolem. Zastępując cukier ksylitolem redukujemy dostępna pożywkę dla szkodliwych bakterii. Ksylitol zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, co jest dobre dla zębów. Zwiększa produkcję śliny (ślina zawiera wapń i fosforany, które odżywiają i pomagają w remineralizacji zębów). Zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa zębów.

Pasta do zębów z ksylitolem. DIY

Potrzebujesz tylko: ksylitol (do smaku), ¼ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki gliceryny (z odpowiednimi oznaczeniami USP, Ph.Eur., FP, BP ) i 10-15 kropli olejku eterycznego np. cynamonowego.


Sól z Morza Martwego


Aby nie porysować sobie szkliwa nie zaleca się szczotkowania solą tylko roztworem. Rozpuść sól w niewielkiej ilości wody i użyj do mycia zębów.
Soda oczyszczona
Możesz stosować ją bez dodatków lub jako jeden ze składników naturalnej pasty do zębów. Wystarczy dodać kilka kropelek olejku miętowego i stewię, by poczuć miętową świeżość w ustach.

Wybielająca, owocowa pasta z sodą oczyszczoną

Taką pastę możesz stosować nie częściej niż raz w tygodniu. Wszystko czego potrzebujesz to: łyżeczka sody oczyszczonej i purée z paru truskawek.

Możesz też posypać sodą oczyszczoną plasterek cytryny i nacierać nim zęby (przez minutę dół, i przez kolejną górę). Potem umyj zęby którąś z past do użytku codziennego.

Zielona glinka


Ma doskonałe właściwości absorbujące i przeciwbakteryjne. Doskonale oczyszcza z toksyn nie tylko skórę, ale też jamę ustną. Bardzo dobrze radzi sobie z osadem na zębach i nie niszczy szkliwa.

Pasta do zębów z zieloną glinką

Potrzebujesz: łyżeczkę oleju kokosowego, łyżeczkę zielonej glinki i 5 kropel olejku eterycznego, który będzie pełnił rolę nie tylko zapachową, ale również konserwantu. Składniki mieszamy, pamiętając jednak, że glinka w kontakcie z metalem traci swoje wspaniałe właściwości. Dlatego używamy szklanego lub plastikowego naczynia. Pastę przechowujemy w chłodnym miejscu. Nie musi to być lodówka, gdyż stwardnieje.

Biała glinka (kaolin)
Glinka biała swoje dobroczynne właściwości, podobne do antybiotyku, zawdzięcza dużej zawartości krzemianu glinu. Do kaolinu wystarczy dodać olejek mięty pieprzowej i pomarańczowy, oraz glicerynę (z oznaczeniami USP, Ph.Eur., FP, BP ). Ale możemy wyczarować też coś bardziej wymyślnego…

Remineralizująca pasta do zębów z białą glinką

Potrzebujesz: 3 łyżki białej glinki, łyżka gorącej wody, łyżka oleju kokosowego, łyżka kurkumy (opcjonalnie), 1/2 łyżeczki drobnej soli himalajskiej oraz 10 kropli miętowego olejku eterycznego.

Glinkę i sól rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy na gładką masę. I gotowe! Uwaga – pasta się nie pieni.

Mirra


Starożytni Grecy używali mirry przy infekcjach jamy ustnej i chorobach układu oddechowego.

Pasta do zębów z mirrą. DIY
Zmieszaj ze sobą trochę stewii, mirry i miętowy naturalny aromat. Na koniec dodaj glicerynę i twoja pasta nabierze bardziej żelowej konsystencji.

Imbir


Roślina ta ma silne właściwości przeciwbakteryjne i odświeżające. Do szczotkowania zębów możemy użyć imbir w proszku, ale warto też żuć korzeń imbiru w ciągu dnia, aby nasze zęby były czyste i żebyśmy mogli cieszyć się uczuciem świeżości.


Aloes


Właściwości rośliny przyczyniają się do precyzyjnego oczyszczenia zębów i dziąseł z zalegających bakterii tworzących płytkę nazębną.

Aloesowa pasta do zębów

Potrzebujesz: aloes, pomarańczowy lub waniliowy olejek, trochę wody i wodę utlenioną/sodę oczyszczoną. Wymieszaj i gotowe.

Udanych eksperymentów!

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village