Nawigacja

Aktualności Organic Village

Czekolada vs karob. Co lepsze dla zdrowia?

 

Czekolada w formie raw - ręcznie robiona, „surowa”, przetwarzana w temperaturze nie przekraczającej 40 °C – jest zaliczana do tzw. superfoods, ze względu na bogactwo antyutleniaczy, minerałów i flawonoidów, które są cenne dla organizmu. Surowe ziarna kakaowca, surowe kakao albo surowa czekolada, zawiera ogromną dawkę magnezu. Surowe kakao to też bogate źródło antyoksydantów (21 razy więcej niż w słynącej z przeciwutleniaczy zielonej herbacie. To także swoisty rodzaj naturalnego dopingu. Surowe kakao jest silnie pobudzające, dlatego nie należy przesadzać z ilością. Surowe ziarna można chrupać jako zdrową energetyzującą przekąskę, surowe kakao znakomicie smakuje zmieszane z koktajlami mlecznymi – zwłaszcza z mlekiem migdałowym czy orkiszowym.

A jednak… niestety czekolada i zawarte w niej kakao działają zakwaszająco i uzależniająco. Będące naturalnymi składnikami kakao - kofeina i teobromina – mogą powodować nerwowość, nadpobudliwość, przyśpieszenie pracy serca, a także wzrost ciśnienia krwi. Kofeina działa też moczopędnie, co sprzyja utracie wapnia i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Obecny w kakao kwas szczawiowy blokuje prawidłowe wchłanianie wapnia. Wynikiem długotrwałego spożywania kakao jest wysoki poziom toksyczności wątroby i krwi (tłuszcz kakaowy posiada bardzo złożone łańcuchy i nasz organizm musi wykonać ciężką pracę by je rozbić). Kakao działa również jako środek stymulujący (głównie dzięki kofeinie i teobrominie) przez co zakłócać może pracę nerek i nadnerczy.


Co zatem używać na co dzień do naszych deserów? Czy istnieje jakiś zdrowszy zamiennik kakao? Może karob…

Karob (otrzymywany z nasion drzewka świętojańskiego) jest - w przeciwieństwie do kakao - alkalizujący dla ustroju. To bogactwo białka (80 proc.), witamin (A, B2, B3 oraz D), minerałów (wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, mangan, bar, miedź oraz nikiel). Karob nie posiada żadnych stymulantów lub substancji psychoaktywnych występujących w ziarnach kakaowca (teobromina, kofeina, anandamid, fenyloetyloamina, formamidyna), zatem nie można się od niego uzależnić. Nie zanieczyszcza toksynami krwi i wątroby, jest łatwostrawny. Obniża poziom cholesterolu. Można jeść go codziennie z pożytkiem dla zdrowia, smak i kolor ma podobny do kakao. Jest naturalnie słodki, a nie gorzki, więc nie ma potrzeby dodawania do naszych deserów cukru.


Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village