Nawigacja

Aktualności Organic Village

Domowe kosmetyki na bazie oleju rycynowego

 

Olejek rycynowy nie tylko przeczyszcza, łagodzi bóle głowy i krzyża. Doskonale sprawdza się także w przemyśle kosmetycznym. Dobroczynnie wpływa  na włosy, rzęsy i brwi, doskonale oczyszcza twarz i zmiękcza skórę, nawet tę najtwardszą, na piętach.

Olej rycynowy wytłacza się z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Jest to olej roślinny, sama zaś roślina w naturze występuje w Afryce oraz Indiach. Gorący okład z olejku rycynowego łagodzi bóle krzyża, brzucha i głowy. Wystarczy nasączyć gazę podgrzanym wcześniej olejem rycynowym, przyłożyć do bolącego miejsca i przykryć folią, aby jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę. Nas jednak tutaj bardziej interesują jego właściwości kosmetyczne.

Olej rycynowy w czystej postaci możesz stosować jako:

  • Krem na rozstępy,

  • Krem na blizny,

  • Krem nawilżający i przeciwtrądzikowy na noc,

  • Krem przeciwzmarszczkowy (nakładany na zmarszczki oraz linie mimiczne),

  • Do olejowania włosów (pozostaw olejek rycynowy na głowie na przynajmniej 15-20 minut przed zmyciem go ciepłą wodą z szamponem; możesz też wetrzeć olejek rycynowy na włosy przed snem i pozostawić go na całą noc, aż do ranka - żeby nie pobrudzić pościeli zakryj głowę ręcznikiem),

  • Odżywka na brwi i rzęsy (nałóż olejek rycynowy na rzęsy za pomocą czystej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs - uważaj, żeby preparat nie dostał się do oczu, ponieważ może spowodować ich przekrwienie i łzawienie).

Co jeszcze możesz zrobić z oleju rycynowego? Do czego go użyć?

Maska na włosy

Olej rycynowy przyspiesza porost włosów, zmniejsza ilość rozdwojonych końcówek, delikatnie przyciemnia, zmiękcza i podnosi włosy, tak że stają się bardziej lśniące, mocne i puszyste. Ze względu na dość ciężką konsystencję, najlepiej sprawdza się jako jeden ze składników maski na włosy. Można go zmieszać z oliwką do włosów (jeśli chcemy maskę na skórę głowy) lub z żółtkami jajek czy naftą kosmetyczną (taką maskę możemy rozsmarować po całej długości włosów). Możesz także mieszać olejek rycynowy z innymi stymulującymi olejkami naturalnymi, na przykład z olejkiem z mięty pieprzowej lub olejkiem arganowym.

Zmiękczanie twardej skóry pięt, łokci i kolan

Regularne wcieranie w skórę pięt, łokci i kolan kilku kropli olejku rycynowego zmiękczy je i zapobiegnie zrogowaceniom naskórka. Na popękane pięty pomoże okład z oleju rycynowego i gęstego kremu nawilżającego. Stopy należy owinąć folią, założyć bawełniane skarpetki i położyć się spać.

Sól do moczenia stóp

Potrzebujesz ukojenia dla zmęczonych i opuchniętych nóg? Garść soli morskiej, 5 kropli oleju goździkowego i łyżkę oleju rycynowego połącz w misce ciepłej wody, a następnie zanurz w niej nogi. I ciesz się chwilą nim woda ostygnie...

Zmiękczanie skórek wokół paznokci

Zmieszaj łyżkę oleju rycynowego z łyżką gliceryny. Nałóż miksturę na skórki wokół paznokci i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie zmyj, osusz ręce i posmaruj kremem do rąk.

Oczyszczanie twarzy

Nic tak skutecznie nie usuwa tłustych zanieczyszczeń skóry, jak tłuszcze zawartych w naturalnych olejkach. Mieszanka oczyszczająca twarz składa się z 1/10 olejku rycynowego i ...

  • 9/10 części olejku z pestek winogron (dla skóry suchej)

  • 9/10 części oleju jojoba (dla cery tłustej)

  • 9/10 części oleju ze słodkich migdałów (dla cery normalnej)

Na twarz pokrytą olejkami nałóż ciepły, mokry ręcznik, odczekaj 2-3 minuty i zetrzyj nim nadmiar oliwy.

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village