Nawigacja

Aktualności Organic Village

Naturalne środki przeciwbólowe z twojej kuchni

 

Należy unikać częstego zażywania aspiryny czy ibupromu, gdyż długotrwałe stosowanie dużych dawek leków przeciwbólowych jest niebezpieczne pod względem ryzyka zawału mięśnia sercowego, anemii, nadciśnienia (to tylko 3 z ponad 24 negatywnych dla zdrowia skutków). Tymczasem natura wyposażyła nas we wszystko, czego potrzebujemy, aby radzić sobie z bólem. Sięgajmy po te rozwiązania.


Imbir na bóle menstruacyjne
Imbir – dzięki zawartym w nim gingerolom - jest równie skuteczny na bóle menstruacyjne jak ibuprom. Korzeń ten łagodzi również bóle mięśni i stawów, a także zmniejsza obrzęki. Po prostu obierz kawałek świeżego imbiru i zaparz herbatę albo dodaj kawałek imbiru do soku z marchwi.


Goździki na migreny i ból zębów
Olejki eteryczne zawarte w goździkach poprawiają krążenie krwi. Dlatego też są bardzo efektywnym środkiem na ból głowy i migreny. Wystarczy kubek zielonej herbaty z dwoma goździkami (profilaktycznie lub w trakcie ataku). Olejek goździkowy stosowany miejscowo momentalnie niweluje ból zęba. Połącz dwie krople olejku z 1/4 łyżeczki oliwy z oliwek i przyłóż do bolącego miejsca w jamie ustnej. Olejek goździkowy zwalcza drobnoustroje i próchnicę.


Winogrona na ból pleców
Wystarczy miseczka winogron dziennie by poprawić przepływ krwi do uszkodzonych tkanek (nawet w ciągu 3 godzin po zjedzeniu owoców). Ponieważ kręgi i tzw. dyski są zależne od znajdujących się w ich pobliżu naczyń krwionośnych dostarczających substancje odżywcze i tlen, to poprawa przepływu krwi jest niezbędnym elementem leczenia uszkodzonych tkanek pleców.


Papryczki chili na bóle reumatyczne
Wszystko za sprawą kapsaicyny – składnika, który chroni papryczkę przed atakiem grzybów i sprawia, że jest piekielnie ostra. Badania wykazały, że kapsaicyna hamuje przekaźnik przewodzący sygnały bólowe do komórki. Kapsaicyna chwilowo znieczula receptory nerwowe, które reagują na ból. Kapsaicyna jest skuteczna w leczeniu bólu związanego z zapaleniem kości i stawów, bólów reumatycznych oraz z bólem głowy i migrenami.


Kurkuma na bóle stawów
Podobnie jak kapsaicyna, blokuje drogę sygnału bólowego do mózgu. Skuteczna w łagodzeniu bólu, nawet przewlekłego. Pomocna także w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Sugerowaną dawką jest 400–600 mg przyjmowane 3 razy dziennie. Kurkumina, tak samo jak prozac, jest również skuteczna w leczeniu depresji, ale nie ma działań niepożądanych.


Cynamon na ból gardła
Zmniejsza stan zapalny będący przyczyną bólu, jak również łagodzi ból gardła. Warto dodać cynamon do kawy albo przygotować napój z jednej łyżeczki cynamonu i dwóch łyżeczek miodu oraz ciepłej wody.


Święta bazylia (tulsi, ocimum sanctum) na wszelkie bóle
Używana od tysięcy lat w medycynie ajuwerdyjskiej. Posiada silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Równie skuteczna w walce z bólem co ibuprofen, naproxen czy aspirina. Pomaga także w walce ze stresem.


Kora wierzby białej na stany zapalne
To zioło było kiedyś naturalną aspiryną. Zawiera substancję o nazwie salicyna, która w żołądku zmienia się w kwas salicylowy. Kwas acetylosalicylowy jest głównym składnikiem aspiryny, jednak w postaci syntetycznej wpływa drażniąco na żołądek. Kora wierzby białej jest skuteczna w łagodzeniu bólu, stanów zapalnych i gorączki.


Boswellia („indiańskie kadzidło”) na stany zapalne
Pomaga poprawić przepływ krwi do stawów i zapobiega stanom zapalnym, blokując białym krwinkom wejście do uszkodzonej tkanki. Sugerowana dawka to 450-750 mg na dobę przez 3-4 tygodnie.


Koci pazur (uncaria tomentosa lub una de gato) na stany zapalne
Roślina ta rośnie w Ameryce Południowej. Pomaga w blokowaniu produkcji prostaglandyny – hormonu, który przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i bólu w organizmie. Sugerowana dawka to 250-1000 mg 1-3 razy dziennie. Zbyt duża dawka może powodować biegunkę.


Ryby na bóle brzucha
Zawarte w nich kwasy omega-3mają właściwości przeciwzapalne. Polecane dla cierpiących na artretyzm i stany zapalne jelit. Zmniejszają również ryzyko chorób układu krążenia i serca. Sugerowana dawka kwasów omega-3 to 1000 mg na dobę. Dla najlepszych efektów, należy sięgać po tłuste ryby jak łosoś, sardynki, tuńczyk, makrela, pstrąg i śledź. Weganie mogą spróbować nasion konopi, nasion chia, nasion lnu, wodorostów, zielonych warzyw itp.


Oliwa z oliwek na stany zapalne
Zawarty w niej oleocanthal ma te same właściwości co ibuprofen, ale występuje on w niewielkiej ilości. Przyjmowany regularnie (3 łyżki dziennie) może przeciwdziałać stanom zapalnym. Badania potwierdzają, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia blokuje sygnały bólowe, jakie docierają do mózgu.


Wiśnie na bóle mięśni
20 wiśni (świeżych, mrożonych lub suszonych) dziennie dostarcza organizmowi od 12-25 miligramów aktywnych składników zwanych antycyjanami, które blokują odpowiedzialne za ból i stany zapalne enzymy cyklooksygenazy. Substancje zawarte w wiśniach sprzyjają regeneracji mięśni, ścięgien i więzadeł, pomagają zmniejszyć tzw. „zakwasy”. Antocyjany są środkami przeciwzapalnymi nawet 10 razy silniejszymi niż ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy . Bogatym źródłem antycyjanów są również maliny i czereśnie.

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village