Nawigacja

Aktualności Organic Village

Ostropest. Naturalny sposób na detox

 

Ostropest plamisty to roślina należąca do rodziny astrowatych, występująca w Europie i Ameryce Północnej. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju.


Zawiera wiele cennych związków. Najważniejszy z nich to tzw. sylimaryna, która chroni wątrobę przed toksynami i wpływa na jej regenerację. Poza tym zwiększa wytwarzanie żółci i oddziałuje na procesy trawienne. W ostropeście znajdziemy również flawonoidy, które są cennym antyoksydantem. Zapobiegają powstawaniu wolnych rodników i pomagają w walce z komórkami nowotworowymi. Ostropest w postaci oleju jest także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3, które wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.


Ostropest chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych toksyn i stymuluje jej zdolność do regeneracji. Hamuje namnażanie się wolnych rodników. To jeden z najlepszych naturalnych środków na odtrucie organizmu. Skutecznie przyspiesza usuwanie toksyn. Jego właściwości wykorzystuje się również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, marskości wątroby lub schorzeń woreczka żółciowego. Pomocny w problemach z trawieniem, takich jak wzdęcia, odbijanie czy krwawienie z jelita grubego oraz żylaków odbytu. Poza tym zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Roślina ta wzmacnia bowiem naczynia włosowate oraz pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi.


Ostropest jest dostępny w różnych postaciach – w formie tabletek, kapsułek czy drażetek… Warto jednak sięgnąć po ostropest w postaci naturalnej – nasiona ostropestu lub olej z ostropestu. Można je stosować same lub jako dodatek do soków warzywnych czy owocowych, sałatek, kefiru, jogurtu czy maślanki. Najcenniejsze są owoce ostropestu, które wyglądają jak małe nasionka. W celach leczniczych lub oczyszczających najlepiej jest spożywać 2 łyżeczki świeżo mielonych owoców ostropestu dziennie, popite letnią wodą. Zmielonymi owocami ostropestu można też posypywać pieczywo, dodawać je do owsianki, sałat lub innych potraw.


Właściwości ostropestu od lat są również z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce. Pozyskiwany z jego nasion olej ostropestowy zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, nawilża i regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia. Olej ostropestowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w leczeniu trądziku i łuszczycy. Poza tym zawarta w nim sylimaryna hamuje namnażanie wolnych rodników. Warto stosować go bezpośrednio na cerę.

Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village