Nawigacja

Aktualności Organic Village

Super nasiona i zboża. TOP 10

 

Superfood to produkty o wartości odżywczej wielokrotnie przewyższającej inne artykuły spożywcze. Są witaminową i mineralną bombą! Całkowicie naturalne i nieprzetworzone.


Dziś prezentujemy wam nasze super nasiona i zboża. W tych małych ziarenkach jest ukryta wielka moc, dlatego warto włączyć je do swojej diety.

Surowe kakao
Surowe (czyli niepoddane procesom termicznym, w których temperatura przekroczyłaby 40 st. C.) ziarna kakaowca, surowe kakao albo surowa czekolada, zawiera ogromną dawkę magnezu. Surowe kakao to też bogate źródło antyoksydantów (21 razy więcej niż w słynącej z przeciwutleniaczy zielonej herbacie). To także swoisty rodzaj naturalnego dopingu. Surowe kakao jest silnie pobudzające, dlatego nie należy przesadzać z ilością. Surowe ziarna można chrupać jako zdrową energetyzującą przekąskę. Surowe kakao znakomicie smakuje zmieszane z koktajlami mlecznymi – zwłaszcza z mlekiem migdałowym czy orkiszowym.

Siemię lniane
Nasiona lnu zwyczajnego popularnie nazywane siemieniem lnianym działają osłaniająco i regenerująco na błonę przewodu pokarmowego. Dlatego też od są stosowane leczniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Obniża poziom cholesterolu we krwi, upośledza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. Siemię lniane wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne. Zawierają tyle samo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 co ryby, oraz kwasy tłuszczowe omega-6. Ponadto siemię lniane zawiera błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny.

Pestki dyni
Dynia zawiera wiele witamin z grupy B - B1, B2, PP, a także witaminę C. Jest bogata w błonnik, wapń, żelazo, fosfor i magnez. Pestki dyni są zalecane osobom z miażdżycą i zbyt wysokim złym cholesterolem gdyż zawierają olej z fitosterolami i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Dynia wspomaga pracę serca i układu trawiennego, poprawia też wzrok. Korzystnie działa na nerki oraz pęcherz. Warto jeść pestki dyni na przekąskę zamiast słodyczy.

Sezam
Już w starożytnym Babilonie sezam nazywano „przyprawą bogów”, ze względu na bogactwo żelaza, cynku, magnezu, białka, witaminy E, A i B, kwasu fitynowego (przeciwutleniacz pomagający usuwać z organizmu nadmiar metali oraz wykazujący właściwości antynowotworowe). Sezam jest także jednym z najbogatszych źródeł wapnia (bogatszym niż mleko krowie lub jaja kurze!) oraz charakterystycznych dla siebie przeciwutleniaczy (sesamol i sesamolina), które nie tylko spowalniają procesy starzenia się ale też obniżają ciśnienie i zapobiegają wchłanianiu się złego cholesterolu. Kwasy tłuszczowe omega-6 oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone dobrze wpływają na przemianę materii i układ trawienny.

Nasiona konopi
Nasiona konopi zawierają dużo białka, aminokwasów, witamin i minerałów. W przeciwieństwie do wielu innych nasion, białko konopi wykonane z surowych nasion konopi zawiera wszystkie 20 aminokwasów. Nasiona konopi są również bogatym źródłem białka, które po dodaniu do koktajli, spowalnia wchłanianie wszystkich węglowodanów, co powoduje dłuższe uczucie sytości oraz utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi. Zawarte w białku konopi tłuszcze Omega-3, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia serca i mózgu, a błonnik pomaga w walce z cholesterolem oraz w utrzymywaniu prawidłowego trawienia. Konopie są również bogate w żelazo odpowiedzialne za pomoc w dostarczenia tlenu do wszystkich obszarów w organizmie.

Quinoa, czyli komosa ryżowa
Pochodzi z Boliwii i nie bez powodu nazywana jest złotem lub skarbem Inków. Coraz częściej określa się ją też mianem „super ziarna przyszłości”, gdyż jest najbogatszym źródłem białka wśród popularnych roślin zbożowych. Ma w sobie bogactwo aminokwasów i charakteryzuje się wysoką zawartością pierwiastków mineralnych takich jak żelazo, magnez, potas, cynk i wapń, co powoduje, że może być z powodzeniem stosowana jako podstawa diet oczyszczających i regenerujących organizm. Dodatkowo nie zawiera glutenu. Komosę ryżową gotuje się tak jak ryż w proporcji 1:11/2 z dodatkiem oliwy i soli, na małym ogniu, aż woda wsiąknie w ziarno. Po ugotowaniu można ją łączyć z ulubionymi warzywami lub podawać na słodko, na przykład z prażonym jabłkiem, cynamonem i rodzynkami. Jest wyjątkowo lekkostrawna i bardzo smaczna, ma lekko orzechowy posmak.

Amarantus
Amarantus - nazywany zbożem XXI wieku - należy do najstarszych roślin uprawnych świata i stanowił niegdyś podstawę pożywienia Inków, Majów i Azteków. Ma ogromne właściwości odżywcze i zdrowotne. Zawiera 5-krotnie więcej żelaza niż szpinak lub pszenica. Jest niezwykle cennym źródłem białka – lepiej przyswajalnego niż z mleka czy soi, a przy tym nie zawierającego glutenu. Wyróżnia się niezwykle drobną frakcją skrobi, 5 razy łatwiejszą do strawienia od skrobi zawartej w kukurydzy.


Kasza jaglana
Polecana osobom na diecie bezglutenowej jako optymalna alternatywa i podstawa jadłospisu. Znacznie bardziej pożywna od białego ryżu czy kukurydzy, lżej strawna niż gryka oraz tańsza i łatwiej dostępna niż quinoa czy amarantus. Kasza jaglana jako jedyna kasza jest zasadotwórcza, a nie kwasotwórcza. Co ma znaczenie dla osób z chorobą nowotworową lub z kandydozą (przerost grzybów w organizmie). Kasza jaglana polecana jest także przy katarach, przeziębieniach i mokrym kaszlu, ponieważ usuwa z organizmu nadmiar śluzów oraz schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby i żołądka ze względu na swoją lekkostrawność. Oczyszcza organizm, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia pracę jelita grubego dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, jest bogata w substancje mineralne: wapń, żelazo, fosfor, potas, zawiera lecytynę poprawiającą pamięć oraz rzadki w pożywieniu krzem, odpowiedzialny za wygląd skóry, włosów i paznokci, a także stan naczyń krwionośnych i kości.

Miłka abisyńska (tef)
To rodzaj ziarna tradycyjnie uprawianego w Etiopii i służącego do produkcji lokalnego chleba ‒ injery. Ma bardzo łagodny, orzechowy smak i jest bogate w substancje odżywcze. Idealna do pieczenia ciast, chlebów i bułek dla osób, które nie tolerują glutenu. Doskonała również jako danie główne czy dodatek do sałatki. Bogata w wapń, magnez i fosfor. To świetne źródło witaminy C, której nie znajdziemy w innych ziarnach. I bogactwo łatwo przyswajalnego żelaza oraz ośmiu aminokwasów niezbędnych dla wzrostu i regeneracji ciała.


Nasiona chia
Mimo że wartość energetyczna tych małych, ciemnych nasionek jest ogromna to są to zdrowe kalorie, a duża zawartość błonnika przyczynia się do utrzymania szczupłej sylwetki. Dodatkowo nasiona chia mają zdolność zatrzymywania wody, dzięki czemu uczucie sytości utrzymuje się znacznie dłużej. Obecność zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3 ma zbawienny wpływ na układ krążenia. Pozwalają utrzymać bezpieczny poziom cholesterolu i tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. Dodatkowo korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego i w pewnym stopniu hamują procesy towarzyszące starzeniu się skóry. Chia są doskonałym źródłem białka, wapnia, magnezu i potasu. Zawierają cenny fosfor, żelazo i witaminy z grupy B oraz witaminy E. Obfitują w przeciwutleniacze takie jak flawonoidy flawonoidy, kwercetynę, kwas chlorogenowy, kwas kawowy.



Marta Marakchi

 

Aktualności Organic Village